Wolfburn Distillery

Wolfburn Distillery

Lördag 15 mars 2025, klockan 16:00

Domnarvsgården, Kontorsviksvägen 1, Borlänge

Provning 261
Wolfburn Distillery

Wolfburn är Skottlands nordligaste destilleri på fastlandet och har en historia tillbaka till 1821 då William Smith grundade destilleriet. Destilleriet ligger i Thurso och av egen erfarenhet så är det ingen stor idé att fälla upp ett paraply vid ett besök i denna blåsiga del av Skottland!

När det ursprungliga destilleriet lades ner finns det olika årtal på när man läser dokumentation om destilleriet men någon gång under åren 1860 till 1877 sägs det vara lagt i ruiner och man kan fortfarande se efterlämningar av destilleriet på plats.

2011 presenterades ritningar för att återstarta och på Burns Night, den 25 januari 2013, rann de första dropparna genom pannorna. Deras första släpp som kom 2016 hette Northland och sedan dess har det rullat på.

Under åren har bland annat Shane Fraser från Glenfarclas och Ian Kerr från Glenlivet varit involverade i växandet av Wolfburn.

Namnet Wolfburn kommer från den källa som de tog sitt vatten från och den logga som de använder sig av är en ”seawolf”. Ett skogsväsen som det sägs att om man någon gång får en chans att se denna ”seawolf” så sägs det bringa tur. En provning med Wolfburn kanske ger oss tur genom att prova whiskyn så missa inte chansen till det.

Man vet ju aldrig!

På denna provning kommer du att få utforska Wolfburn Distillery utan och innan med whisky från deras Core Range till spännande exklusiva buteljeringar. 


Kvällens provningsledare: Mårten Fintling


Whisky som vi ska prova:

Wolfburn Northland, 46%, Ex-Bourbon
Wolfburn Aurora, 46%, Oloroso/Ex-Bourbon
Wolfburn Small Batch 177, 46%, Rom/Ex-Bourbon
Wolfburn Oloroso 10yo, 46%, Oloroso sherryfat
Wolfburn Morven, 46%, Ex-Bourbon Peated
Wolfburn Langskip, 58%, Ex-Borubon cask strength
Wolfburn Kylver 11 ISA, 53,4%, Ex-bourbon/Olorosofat
Wolfburn Kylver 12 Jera, 52,6%, Portvinsfat


Hålltider:
Lördagen den 15/3 kl 16.00 på Domnarvsgården. Räkna med att provningen håller på till ca kl 18:30 och därefter serveras middag.


På middagen efter provningen serveras det:

Råbiff med friterad kapris, syrad lök, citronkräm och örtsallad

Halstrad röding, jordärtskocks- och potatispuré, citronbakad purjo och skaldjursveloute

Chokladmousse med hallon


Tid & plats: Lördagen den 15/3 kl 16.00 på Domnarvsgården.

Medlemmar anmäler sig genom inbetalning enligt nedan. Sista bokningsdag är Lördag 8 Mars

Gäster:

Medlemmar får bjuda in gäster till provningen och gäster anmäls till gast@smad.se Om gästen får plats till provningen, meddelas detta via mail. Betalning för gäst skall därefter ske snarast. Provande som uteblir och inte avbokar får inte tillbaka avgiften samt att whiskyn anses vara förbrukad. 


Pris Medlem:
Provning 420:-
Provning och middag 670:- (exkl dryck till maten)
(Ev middag för medlem bokas som tillval i bokning av provning)

Pris Gäst till medlem:
Provning 495:-
Provning och middag 745:- (exkl dryck till maten)

Pris enbart middagsgäst: 350:- 

Bokningstyp Pris Antal Pris / Antal

420,00 SEK

Inkluderar: Provning MEDLEM.

670,00 SEK

Inkluderar: Provning och middag MEDLEM.

350,00 SEK

Inkluderar: Middag.