event-cover-image
Upplev Hudiksvalls skärgård i sommar Tisdag 15 juli

Upplev Hudiksvalls skärgård i sommar Tisdag 15 juli

Tisdag 15 juli 2025, klockan 08:30

Solbryggorna Hudiksvalls hamn, Hamngatan 8, Hudiksvall

Ta med familjen, vännerna eller din käresta på en båttur och upplev Hudiksvalls härliga skärgård i sommar med M/S Hulda.  

Skärgårdsturen med M/S Hulda varar en heldag och avgår från solbryggorna i centrala Hudiksvall där kaptenen kryssar oss säkert ut mot Storhamn på Agön. På vägen ut gör vi en liten avstickare till Hölicks hamn. När vi lagt till vid bryggan på Agön dukas det upp en skärgårdslunch från lokal matproducent med fisk fångad i det vatten vi kryssat fram genom. På Agön har du möjlighet att följa med dagens guide på en upplevelserik vandring till kapellet och fiskeläget. På väg från Agön gör vi en sväng förbi Tihällan för att spana på säl, sedan kryssar vi vidare in mot Kråkö hamn och vidare mot Saltviksudde för att till sist angöra solbryggorna i Hudiksvall.                                       

Agön är en ö i Bottenhavet ungefär 30 kilometer sydöst om Hudiksvall och en av de större öarna i Hudiksvalls skärgård, och är ett populärt stopp för båtar och badsugna på sommaren.

Datum: Tisdag 15 juli kl. 8.30 - 17.30

Avgång: Solbryggorna i centrala Hudiksvall, Hamngatan 8, 824 43 Hudiksvall

Detta ingår i priset: Båttur, guidning på båten och Agön, skärgårdslunch samt fika på båten.

Pris: 690 SEK kr/per person inklusive moms. Samma pris gäller för barn. 

Avbokningsregler:
Den här turen går ej att avboka. Biljetter som betalats kan ej återbetalas. Biljetterna är inte personliga och kan överlåtas till andra. Vid överlåtelse behöver du kontakta oss på Hudiksvalls Kommun/Tillväxtenheten.  Återbetalning sker endast om arrangören behöver avboka på grund av dåligt väder. 

Övrig information:
Den här upplevelsen kräver bra väder. Vid hård vind, stormbyar och kraftigt regn avbokas turen för passagerarnas säkerhet. Om den avbokas på grund av dåligt väder erbjuds du ett annat datum beroende på tillgänlighet eller fullständig återbetalning. 

Den här upplevelsen kräver ett minimiantal resenärer. Om den avbokas eftersom minimiantalet inte har uppnåtts erbjuds du ett annat datum beroende på tillgänglighet eller fullständig återbetalning. Vid återbetalning kommer det ta ca 3-5 bankdagar innan pengarna har satts in på ditt konto. 

För din säkerhet finns flytvästar till alla resenärer på båten.

OBS! Husdjur ej tillåtna på båten

Turen är subventionerad av Hudiksvalls kommun. 

 

Bokningstyp Pris Antal Pris / Antal

690,00 SEK