
Jubileumsdagen 27/5
Lördag 27 maj 2023, klockan 10:00
Jubileumsdagen 27/5, Ånhammar
FÖRANMÄLAN! För att vi ska veta ungefär hur många som planerar att komma till denna härliga dag ser vi gärna att ni föranmäler er. När man anmäler sig får man ett ordernummer och det numret skriver man på en lapp och lägger i en låda uppe vid Ånhammar på festdagen. Alla lappar som ligger i lådan deltar i en utlottning av fina priser så se till att föranmäla er!
Välj mellan två härliga jubileumsslingor;
- 1,5 km med spänger, ekbackar och vårblommor.
- 3 km med spänger, ekbackar, vårblommor och ett väldigt speciellt stenröse. Halvvägs kan ni köpa grillade vilthamburgare och våfflor gjorda över öppen eld samt riktigt kokkaffe. På återvägen finns den spännande Kammarstenen och roliga lekar för både barn och vuxna.
Båda slingorna erbjuder gratis föreläsningar om fåglar, växter och geologi (den långa).
Vid Ånhammar hittar ni en liten marknadsplats med utställare och försäljare.
- Från kl 10.00 kan man köpa korv och fika
- Kl. 10:30 spelar Flens blåsorkester
- Kl. 11:00 tal av landshövdingen och ordföranden för Sörmlandsleden, sist men inte minst berättar ägaren av Ånhammar, Bo Lemar om gården och dess historia.
Under hela dagen, med avgångar varje halvtimme, cirklar Spårvägen i Malmköpings gamla bussar mellan Malmköping, Ånhammar och Stjärnhov. I Stjärnhov stannar bussarna för dem som anländer via Gnesta. Utöver detta finns det ett flertal stopp på vägen med intressanta besöksmål;
- Hembygdsgården i Gryt
- Solbacka med deras olika erbjudanden.
- En jurybedömd konstutställning
- Konstpromenad
- Stenbutiken med fossilmuseum och Europas största stensamling
- En skulpturpark
- Åk spårvagn i Malmköping
- Malmköping gammaldags marknad
Dela


