event-cover-image
Hemlöshet och psykisk sjukdom

Hemlöshet och psykisk sjukdom

Torsdag 20 april 2023, klockan 08:30

Transkulturellt Centrum, Solnavägen 4, Torsplan, Stockholm

En utbildning om att möta psykisk sjukdom hos hemlösa, där vi lär av exempel från London, Stockholm och Göteborg.

Först berättar Sushrut Jadhav om sitt arbete i London med hemlösa som lider av psykisk ohälsa. Sushrut är professor i kulturell psykiatri vid University College London samt överläkare inom psykiatrin i Camden och Islington.

Vi ser samma patientgrupp ur ett svenskt perspektiv genom Maria Immala, enhetschef för Pelarbacken i Stockholm, Martin Hammar, specialistläkare på Majornas vårdcentral i Göteborg och Åsa Paborn, direktor och talesperson för hemlöshet på Stadsmissionen.


Det här kan du förvänta dig: Ökad kunskap om hur hemlöshet och psykisk sjukdom påverkar varandra samt hur du kan stödja patientgruppen.

Målgrupp: Personal i primärvård, psykiatri och socialtjänst.

Nivå: Fördjupande

Sista anmälningsdag: 6 april


Delta på plats eller digitalt via Teams, anges vid anmälan.

Bokningstyp Pris Antal Pris / Antal

750,00 SEK

950,00 SEK

0,00 SEK

Dela